Rozliczenie usług spedycyjnych w związku z eksportem towarów
Spedytor za datę wykonania usługi może przyjąć datę skompletowania dokumentacji związanej z wykonaną usługą i przekazanie jej do zleceniodawcy.
Spółka (podatnik VAT czynny) działa jako spedytor, który przed wykonaniem usługi spedycyjnej nie otrzymuje zaliczek, płatność następuje w odroczonym terminie po wykonaniu usługi. W ramach świadczonych usług spedycyjnych spólka z o.o. otrzymuje od zleceniodawcy (eksportera) zlecenie spedycyjne eksportowe na zorganizowanie następujących usług:
- kontenera na trasie od ... do ..,
- złożenie kontenera na terminalu w porcie,
- dokonanie odprawy celnej ładunku,
- zorganizowanie transportu morskiego na określonej trasie
Ze zlecenia spedycyjnego wynika domniemanie, że ładunek jest na bazie CFR lub CIF według Incoterms 2010, zatem ryzyko sprzedającego/zleceniodawcy kończy się po załadunku towaru na statek.
Przy czym ma on zorganizować i opłacić transport Morski (CFR) lub jeszcze dodatkowo ubezpieczenie (CIF) przy czym ryzyka związane z towarem kończą się dla sprzedającego/zleceniodawcy po załadunku towaru na statek. Zgodnie z ustaleniami wykonanie zlecenia spedycyjnego uznaje się za prawidłowo wykonane po wszystkich tych czynności, czyli dokonania przewozu kontenera na określonej trasie, złożenia kontenera w terminalu w porcie, dokonania odprawy celnej, monitorowanie statusu towaru w trakcie rejsu celem rzeczywistej daty dopłynięcia statku. Spedytor dokonując swoich czynności monitoruje przebieg procesu transportowego i przekazuje eksporterowi komunikaty o statusie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta